خانه / همه چیز درباره کیس استادی / کیس استادی (موردکاوی) چیست ؟

کیس استادی (موردکاوی) چیست ؟

روش تدریس مبتنی کیس استادی نیازمند آن است که یادگیرنده به صورت فعال در فرایند یادگیری در گیر شود . کیس استادی یک فرصت برای توسعه مهارت های تحلیلی و حل مساله فراهم می آورد و همچنین اجازه می دهد تا دانشجویان از دانش و مهارت های جدید خود در حل مسائل چالشی بصورت کاربردی  استفاده کنند. همچنین کیس استادی در گسترش مهارتها، افزایش یادگیری و حفظ  تثبیت این مهارتها نقش بسزایی ایفا می کند.

روش کیس استادی ممکن است برای شما جدید باشد و شما را دچار سردرگمی و استرس نمایید. اما تجربه نشان داده است یادگیری به روش کیس استادی جذابت خاص خود را دارد و دانشجویان را با دنیا و مسائل واقعی کسب و کار آشنا می کند که این امر علاقه دانشجویان را نسبت به این روش آموزشی بتدریج افزایش می دهد. وقتی دانشجو توان تحلیل مسائل واقعی کسب و کار را پیدا نموده و از محیط سنتی کلاس های درس که عمدتا حول محور مباحث انتزاعی است فاصله می گیرد به اهمیت و کاربردی بودن آموزش به روش کیس استادی اعتقاد پیدا می کند. آمادگی بر کیس استادی زمان زیادی را نیازمند است، ولی موفقیت شما در زندگی حرفه ای  و شغلی پاداش تلاش شما خواهد بود.

مزایای کیس استادی چیست؟

وقتی که شما در مباحث کیس استادی اظهار نظر می کنید و یا با همکلاسی خود در مورد یک مسئله مطرح شده در کیس استادی بحث می کنید چه اتفافی می افتد؟

1) شما یاد می گیرید تا در مورد یک مسئله چالشی و تخصصی تمرکز کنید، فکر کنید و دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

2) اعتماد به نفس لازم را برای اظهار نظر و اعلام موجویت خود پیدا کرده یا آن را افزایش می دهید.

3) وقتی که با دیگران بحت می کنید یاد می گیرید که الزاما همه دیدگاه ها همسوی شما نیست و باید احتلاف نظر را پذیرفت.

4) وقتی که دیگران با نظر شما مخالف هستند یاد می گیرید که چگونه از دیدگاه خود دفاع کنید و یا در صورت نیاز به اشتباه خود اعتراف کنید.

5) روش انتقاد و اعلام مخالفت با دیگران را تمرین می کنید و یاد می گیرید اگر در دنیای واقعی نیاز بود تا نظر مخالف خود را اعلام کنیم بهترین روش کدام است.

6) یاد گرفتن این مهم که چگونه دیگران را با خود همراه کنیم یا به عبارت دیگر رهبری کنیم. بهترین ایده و استراتژی ها بدون رهبری و همراه کردن دیگران اثربخشی لازم را نخواهند داشت. کیس استادی قدرت رهبری و نفوذگذاری دانشجویان را تقویت می کند. دانشجویان نیاز دارند تا با اظهار نظرات خود دیگران را با خود همسو کردن و متقاعد کنند. در واقع در شرایط واقعی کسب و کار نیز نفوذ در دیگران برای حمایت از تصمیمات خود نقش بسزایی را ایفاء می کند.

7) یکی از مهترین فایده ها کلاس کیس استادی ایجاد توانمندی و افزایش مهارت تصمیم گیری می باشد که اعتقاد برخی از صاحب نظران مدیریت، مهارت تصمیم گیری هسته مرکزی مدیریت است. در کلاس کیس استادی یاد می گیریم سریع تر تحلیل کنیم و تصمیم بگیریم و در نتیجه تعداد تصمیمات درست و به موقع خود را افزایش دهیم.

8) فراموش نکنیم در خیلی از رشته ها امکان تجربه محیط واقعی و آزمودن تئوری و مهارتهای آموخته شده در دانشگاه وجود دارد ( مانند آزمایشگاه و کارگاه برای رشته های علوم پایه و فنی مهندسی) ولی در رشته مدیریت این امکان وجود ندارد و به دلیل حساسیت و اهمیت موضوعات در این حوزه مفهومی به عنوان کارورزی بی معنا می باشد. تنها راهکار پیش رو برای شبیه سازی محیط واقعی کسب و کار آموزش به روش کیس استادی است.

نویسنده علیرضا والی پور

همه چیز درباره کیس استادی (مورد کاوی)

 

 

روش تدریس مبتنی بر کیس استادی (Case Study) چیست؟ چگونه بر کمک کیس استادی بیاموزیم؟ چگونه یک کیس استادی بنویسیم؟ و چگونه یک گزارش خوب برای یک کیس استادی بنویسیم؟

نوشتن یا به عبارت دیگر تهیه کیس و همچنین تدریس مبتنی بر استادی چالش بر انگیز است. در این بخش تلاش می کنم تا حد امکان راهنمایی های لازم را درباره یادگیری به روش کیس استادی، چگونگی نوشتن یک کیس استادی و نحوه نوشتن یک گزارش خوب برای کیس استادی ارائه دهم.

درباره ی علیرضا والی پور

مطلب پیشنهادی

ارزیابی عملکرد دانشجویان

دانشکده مدیریت کلاس مدیریت استراتژیک ارزیابی عملکرد دانشجویان (مورد کاوی)  برخورد یکسان با هم چیز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *