خانه / مدیریت بازاریابی / کمپین روز جهانی اهداء خون

کمپین روز جهانی اهداء خون

باز هم یک کمپین خلاقانه دیگر در حوزه بازاریابی اجتماعی، کمپین روز جهانی اهداء خون (Missing type blood donation campaign) با هدف ترغیب مردم به اهداء خون.

کشورهای جهان هر ساله ۱۴ ژوئن  (۲۴ خرداد) روز جهانی اهداء خون را با هدف بالا بردن آگاهی مردم در ارتباط با نیاز به خون سالم و محصولات خونی و همچنین قدردانی از اهداکنندگان داوطلب که با هدیه خونشان زندگی دیگران را نجات می دهند، جشن می گیرند. (از ۱۴ ژوئن به مدت یک هفته جشن می گیرند)

هر سال یک کشور میزبان این رویداد جهانی انتخاب می شود که زمینه های تمرکز تبلیغات بین المللی در آنجا فراهم می شود (امسال در کشور انگلیس) این رویداد در واقع همان بکارگیری اصول بازاریابی برای آگاه سازی و ارتقاء مسائل اجتماعی در جامعه است که در اصطلاح به آن بازاریابی اجتماعی می گویند. این رویداد همچنین از خدمات انتقال خون کشورها و سایر سازمانهای غیر دولتی در تقویت و گسترش برنامه های اهدای خون داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی و تقویت کمپین های منطقه ای، ملی و محلی حمایت می کند.

نتایج تحقیقات صورت گرفته توسط انجمن ملی پیوند خون در انگلیس نشان می دهد که میزان اهداءکنندگان خون در این کشور در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۰۵ در حدود صد و بیست هزار نفر (۴۰%) کمتر شده است و همچنین به حدود ۲۰۴،۰۰۰ داوطلب جدید نیاز است تا ذخایر خونی در سطح قابل اطمینانی  برای آینده تامین گردد. تحقیقات نشان می دهد بیشتر مردم به خاطر دلایل پزشکی خود را دارای صلاحیت برای اهداء خون نمی دانند.

بر اساس برنامه کمپین Missing type blood donation به دلیل عدم مشارکت مردم در اهدا خون و در راستای اطلاع رسانی مردم نسبت به عواقب این موضوع، حروف A,B,O  به مانند گروه‌های خونی اصلی A,B,O از روی تابلوهای مهم سطح شهر، نشریات و برندهای معتبر حذف خواهند شد تا همان‌گونه که این کلمات خوانایی خود را از دست می‌دهند، بشر نیز در اثر کمبود گروه‌های خونی اصلی A,B,O  دچار نقصان خواهد شد. همچنین جای خالی این حروف نشان دهنده جای خالی اهداءکنندگان داوطلب خون می باشد.

بنابراین در یک اقدام هماهنگ، حروف A,B,O از نام برندهای معتبر و سر در فروشگاه ها در سطح شهر حذف ‌شده است. همچنین از مردم خواسته شده است تا با حذف حروف A,B,O  از نام و پستهای خود در شبکه های اجتماعی به این کمپین ملحق شوند.

این کمپین توسط برنامه های تلویزیونی، رادیویی، روزنامه ها، رسانه های دیجیتالی و بیمارستانها حمایت شده است. این کمپین دارای هشتگ MissingType# در توئیتر می باشد. شرکت‌هایی نظیر Honda , Google , Cadbury, McDonalds , Louise Thompson به این کمپین پیوسته‌اند. ایده اصلی این کمپین توسط شرکت معروف اینتربرند که در حوزه ارزشگذاری برند ها جهان فعالیت می کند ارائه شده است. میزان موفقیت این کمپین پس از پایان یافتن آن ارزیابی خواهد شد.سازمان بهداشت جهانی برای ترویج فرهنگ اهدای خون در کشورهای مختلف جهان، از سال ۲۰۰۶ میلادی تاکنون، سالیانه شعارهایی را انتخاب نموده و منتشر می نماید که عبارتند از:

 

سال شعار
۲۰۱۵ از تو به خاطر نجات زندگیم، ممنونم
۲۰۱۴ خون سالم برای نجات مادران
۲۰۱۳ هدیه زندگی را اهداء کنید
۲۰۱۲ هر اهداء کننده خونی یک قهرمان است
۲۰۱۱ با اهدای خون جهان را قرمز کنید
۲۰۱۰ خون جدید برای جهان
۲۰۰۹ دستیابی به اهدای ۱۰۰ درصدی خون و فراروده های خونی
۲۰۰۸ اغلب خون بدهید
۲۰۰۷ خون سالم برای مادری سالم
۲۰۰۶ ۲۰۰۶ فعالیت در سراسر جهان

به نظر شما این کمپین چقدر اثر گذار است؟ و مردم را به اهداء خون تشویق می کند.

ایده جانشین شما برای چنین کمپینی چیست؟

V_ lip _ ur

اینفوگرافی این کمپین در آدرس زیر مشاهده کنید.

http://up.shamsipour-ac.ir/uploads/images/1394/khordad/2_اینفوگرافی-کمپین-strategy-for-all.png

 

عکسهای از برندهای معتبر جهانی که در جهت حمایت از این کمپین، حروف A,B,O را از نام برند خود حذف کرده اند.

 

 

درباره ی علیرضا والی پور

مطلب پیشنهادی

ارائه الگویی برای باز تعریف مفاهیم بازاریابی

ارائه الگویی برای فرموله کردن تعاریف در بازاریابی: بازاریابی سیاسی، بازاریابی اجتماعی؛ بازاریابی احساسی، بازاریابی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *