خانه / مدیریت بازاریابی / کمپین تبلیغاتی (بازاریابی) چیست؟

کمپین تبلیغاتی (بازاریابی) چیست؟

 تعریف کمپین بازاریابی و تبلیغاتی چیست: کمپین یکسری فعالیت یکپارچه برای تبلیغ محصول شرکت یا انتقال پیام برند به مخاطبین هدف از طریق تمام رسانه ها در دسترس می باشد تا به اهداف از پیش تعیین شده سازمان دست یابیم.

شاید بپرسید دوباره یعنی چی؟ وقت یک شرکت سفارش یک کمپین را به یک آژانس تبلیغاتی می دهد منظورش این هست که یک ایده اصلی یا یک شعار برای تبلیغات انتخاب بشود (مثل Thank You Moms  برای شرکت “پی اند جی” در المپیک 2012 ) و این ایده اصلی از طریق تیزر تلویزیونی، رادیو، بیلبورد، روزنامه، تبلیغات دیجیتالی، شو تلویزیونی، بازاریابی ویروسی، بازاریابی چریکی، سمپلینگ، پیشبرد فروش  به مخاطب ارائه شود (کلا هر چیزی رو که بشود با آن پیامی رو انتقال داد را رسانه گویند). البته با توجه به ویژگی مخاطب و رسانه می توان تفاوتهای قائل شد و اینکه چه رسانه ای را انتخاب کرد یا انتخاب نکرد. ولی حتما باید یک ایده اصلی انتقال داده شود، البته  ایده اصلی می تواند به کمک خلاقیت به شیوه های مختلف ارائه گردد.

اهداف کمپین بازاریابی و کمپین تبلیغاتی

معمولا  اهداف یک کمپین بازاریابی و کمپین تبلیغاتی افزایش فروش و افزایش آگاهی از برند یا برندسازی می باشد. همچنین جایگاه یابی مناسب محصول در ذهن مشتری با توجه به جایگاه رقبا نقش مهمی در موفقیت یک کمپین نقش مهمی ایفا می کند یعنی ایده اصلی شما می بایست به جایگاه یابی  مناسب محصول و برند در ذهن مشتری کمک کند.

در ضمن در ادبیات بازاری تبلیغات ما دو نوع کمپین داریم یک کمپین برندینگ که هدف اصلی افزایش ارزش ویژه برند هست مثل  کمپین مثل یک دختر یا زیبای واقعی  و دوم کمپین محصول که تمرکز اصلی بر معرفی ویژگیهای محصول هست. اینکه چه موقعی از چه کمپینی استفاده شود شرایطی دارد که باید لحاظ گردد. همچنین مدت زمان اجرا کمپین نیز مهم است که حداقل 2 تا 3 ماه می باشد.

از کمپین های معروف در حوزه تجارت می توان به جنگ کولا ها نام برد که در برخی از کلاسها آن تحلیل کردیم. در حوزه سیاست هم می توان به کمپین انتخاباتی اوباما در سال 2008 اشاره کرد که خیلی فوق العاده است. کمپین و بازاریابی سیاسی اوباما توسط یک آژانس تبلیغاتی در آمریکا برنامه ریزی و اجرا شد.

کمپین 360 درجه

کمپین 360 درجه یعنی تمامی رسانه هایی که می توان به مخاطب هدف انتقال پیام داد به عنوان رسانه تبلیغاتی مد نظر قرار گیرند.

شکل زیر نمونه ای از رسانه های انتخابی برای کمپین یکی از شرکتهای معروف در ایران است که اردیبهشت 94 تهیه شده است. البته تو کلاسهای بازاریابی موقعی که در مورد برند یا تبلیغات صحبت می شود این مفاهیم را باید بطورکاربردی به دانشجویان آموزش داده شود، چون بازار ایران به نوعی به درست یا به غلط به شدت حول محور چنین مفاهیمی می چرخد و برای خیلی از شرکتها، تبلیغات و پیشبرد فروش از نان شب هم واجب تر است. به همین دلیل است که شرکتهای تبلیغاتی در ایران تو این چند سال اخیر رشد خیلی سریعی داشته اند ( ولی از لحاظ کیفی رشد لازم را تجربه نکرده اند).

مواردی که باید در طراحی کمپین تبلیغاتی لحاظ نمود:

  • تدوین اهداف بازاریابی و تبلیغات (مشتریان و رسانه های هدف)
  • تعیین استراتژی های برندینگ
  • جایگاه یابی برند و ارزیابی و سنجش قدرت برند رقبا
  • تحلیل پیام های ارتباطی رقبا
  • ایجاد ایده اصلی  و تدوین استراتژی پیام
  • برنامه ریزی  استراتژی های رسانه

 

دو نمونه تحلیل کمپین تبلیغاتی را ( مثل یک دختر برای شرکت P&G و زیبای واقعی برای شرکت Dove) مشاهد نمایید. کلیک کنید

نویسنده: علیرضا والی پور

درباره ی علیرضا والی پور

مطلب پیشنهادی

ارائه الگویی برای باز تعریف مفاهیم بازاریابی

ارائه الگویی برای فرموله کردن تعاریف در بازاریابی: بازاریابی سیاسی، بازاریابی اجتماعی؛ بازاریابی احساسی، بازاریابی ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *