خانه / همه چیز درباره کیس استادی / چگونه یک کیس استادی (مورد کاوی) را تحلیل کنیم

چگونه یک کیس استادی (مورد کاوی) را تحلیل کنیم

کیس استادی در برنامه های آموزشی بسیاری از دانشکده های مدیریت معتبر دنیا و جود دارد تا بتوان به کمک آن دانشجویان را در محیط واقعی کسب و کار قرار داد.

یک کیس استادی شامل اطلاعات اولیه ای از ، صنعت و محیط کسب و کار است، توضیحاتی در مورد شرکت مورد بحث ارائه می دهد، مسائل و چاشهایی که شرکت با آن روبرو است را شناسایی و بیان می کند و از دانشجو می خواهد تصویری بهتری از چالشها فعلی یا بالقوه شرکت ارائه دهد و راه حل خود را برای حل این مشکلات بیان نماید. وقتی دانشجویان یک کیس استادی را تحلیل می کنند خود را در جایگاه و نقش تصمیم گیران سازمانی قرار می دهند که قرار است به شناسایی و تحلیل واقعی یک مسئله سازمانی بپردازند.

مراحل ذیل به شما در تحلیل کیس و ارائه یک گزارش کیس استادی کمک می کند.

محیط کسب و کار مرتبط با کیس استادی را بررسی و توصیف نمایید.

ماهیت سازمان و تمانی عوامل اثر گذار بر سازمان و محیط بیرونی کسب و کار را بررسی کنید. رقبا، مشتریان، کانال توزیع، تامین کنندگان، عوامل تکنولوژیک، اقتصادی

ساختار و اندازه از کسب و کار اصلی تحت بررسی را توصیف کنید (تحلیل محیط داخلی شرکت)

تاریخچه و پس زمینه شرکت، تجزیه و تحلیل ساختار مدیریت، سبک رهبری و فرهنگ سازمانی به همراه تاریخچه مالی، توصیف درآمد سالانه و سود شرکت

چالش و مشکلات مطرح شده در کیس استادی را شناسایی کنید

در کیس استادی ها اطلاعات و سرنخ های لازم و کافی را برای شناخت مشکلات و مسائل اصلی سازمان ارائه می دهد. در برخی از کیس ها مشکلات بصورت روشن بیان شده است و از شما می خواهد برای حا آن راه حل ارائه دهید در برخی دیگر از کیس استادی ها از شما می خواهد ابتدا مشکلات پیش روی سازمان را که بصورت ضمنی در کیس وطرح شده است را شناسایی کنید و سپس به ارائه راحل اقدام کنید. به عنوان مثال پالش پیش روی شرکت ممکن است اشباع بازار و چگونگی ورود به بازارهای جدید باشد. برای شناسایی چالش پیش روی سازمان به سهم بازار، تغییرات در در امدهای سازمان، عملکرد رقبا، تغییرات تکنولوژیک، افزایش هزینه ها، تغییر در سلایق مشتریان، اهداف سازمانی و… توجه کنید.

اقداماتی را که خود سازمان مورد بحث انجام داده است را توضیح دهید

اقدامات موفق و ناموفق سازمان را برای حل مشکلات شناسایی کنید. آسیب شناسی اقدامات سازمان برای حل چالش پیش روی و اینکه سازمان خود چه واکنشی یا اقدام پیشیگرانه ای برای حل مشکل داشته است به شما در ارائه راه حل سنجیده تر کمک می کند. طبیعی است که پیش از ارائه هر گونه راحل باید از از اقدمات صورت گرفته اطلاع کسب کرد. شاید یکی از مشکلات ابتدایی خود سازمان عدم شناسایی به موقع مسائل یه وقوع پیوسته در سازمان باشد.

راه حل خود را برای فایق آمدن بر چالش یا چالشهای پیش روی سازمان ارائه دهید

راه حل اصلی و پیشنهادات جایگزین خود را به سازمان ارائه دهید. راه حل شما می بایست چالش یا چالشهای اصلی سازمان هدف قرار دهد و مبتنی بر اطلاعات و شواهد باشد. توانمندی یک تحلیلگر و مدیر آن است که بتواند با ارائه راه حلهای مبتنی مثالهایی ملموس و مصادق عینی سازمان را در حل چالشهای پیش روی یاری رساند.

پیش نیازهای لازم را برای عملی سازی و اجرای استراتژی خود بیان کنید

هر اقدام و اجرای استراتژی جدید در سازمان نیازمند تغییراتی در ساختار و سبک رهبری و مدیرت سازمان است. پیش نیاز های لازم برای عملی سازی راه حل پیشنهادی چیست. فراموش نشود ارائه راه حل بدون ذکر پیش نیازها و آمادگی لازم فراهم آوردن آنها، کاری بیهوده و بی سرانجامی است.

تجزیه و تحلیل خود را با بررسی یافته های نتیجه گیری کنید بیان کنید راهکار شما چه تمایز و برتری را به همراه دارد.

در نهایت تاکید این نکته مهم است که چرا باید سازمان به راه حل شما اطمینان کند و آیا راه حل شما بهترین راه حل پیش روی سازمان است. اینکه به سازمان اطمینان دهید که راه حل شما احتمال درصد بالایی از موفقیت را در برابر راه حل های پیشنهادی دارد. نیازمند توانمندی در تجزیه تحلیل، مهارت تصمیم گیری و قابلیت رهبری است.

بطور کلی می بایست درک خود را از و محیط کسب وکاری که در کیس استادی مطالعه کردید را نشان دهید.

نکاتی در مورد خواندن کیس استادی:

کیس استادی را چندین مرحله بخوانید.

مرحله اول برای بدست آوردن اطلاعات کلی و آشنایی با سازمان و چالش های پیش رو می باشد. در واقع یک تصویر کلی از ارتباطات رویدادهای کیس را در ذهن خود شکل می دهید.

مرحله دوم کیس برای جستجو اطلاعات جزیی در مورد عوامل مهم مانند: استراتژی های کسب و کار، ساختار مدیریت، رقبا، محصولات، آمار و ارقام مالی و… می باشد. در این قسمت تلاش می شود تا ارتباط بین رویداد ها و عوامل تاثیر گذار بر مسئله سازمان بررسی شود. در این مرحله خواننده تحلیل خود را پایه گذاری می کنند.

مرحله سوم کیس را برای جمع بندی و یکپارچه کردن تحلیل خود با اطلاعات کیس و همه چنین برای اطمینان از پوشش کل مطالب کیس بخوانید.

توصیه می شود در هر کدام از مراحل فوق مطالب مهم را هایلات کنید و از نکات مهم یاداشت برداری کنید تا از دوباره کاری جلوگیری شود.

همچنین مطالبی را که در حین مطالعه کیس به ذهن شما خطور می کند را در صورت لازم یاداشت کنید زیرا چنین مطالبی در برخی اوقات از ارزش تحلیلی بالایی برخوردار هستند.

فراموش نشود هدف از خواندن کیس استادی سنجیدن مهارت درک مطلب دانشجو نیست، بلکه ارزیابی توانایی شما در تحلیل ابعاد مختلف یک کسب و کار است.

نویسنده: علیرضا والی پور

درباره ی علیرضا والی پور

مطلب پیشنهادی

ارزیابی عملکرد دانشجویان

دانشکده مدیریت کلاس مدیریت استراتژیک ارزیابی عملکرد دانشجویان (مورد کاوی)  برخورد یکسان با هم چیز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *