خانه / همه چیز درباره کیس استادی / چگونه یک خلاصه مدیریتی برای کیس استادی (مورد کاوی) بنویسیم

چگونه یک خلاصه مدیریتی برای کیس استادی (مورد کاوی) بنویسیم

خلاصه مدیریت بسیار مهم است و به انداز کل گزارش ارزش دارد. این قسمت باید پس از تحلیل کامل تهیه شود و بر روی نقاط کلیدی تمرکز داشته باشد (بیان راه حل مشکلات به همراه ارائه دلایل).

در خلاصه مدیریت می بایست بطور اجمالی مشکلات (چالشهای) شرکت و راه حلهای برون رفت از آن مشکلات عنوان شود. یا اینکه فرصتها و تهدیدات پیش روی شرکت کدامند و راهکاری مناسب و پیشنهادی برای استفاده بهینه از فرصتها و یا مقابله با تهدیدات عنوان گردد. خلاصه مدیریت پس از پایان تهیه گزارش نوشته می شود. خلاصه مدیریت می بایست از یک سوی به شکلی جذاب بیان شود، و از سوی دیگر باید توسط استدلال‌های قانع‌کننده ای پشتیبانی شود.

اهمیت خلاصه مدیریتی در آن است که بیشتر مدیران وقت لازم را برای مطالعه کل گزارش را ندارند و ارزشمند بودن گزارش شما را بر اساس خلاصه مدیریتی مورد ارزیابی قرار می دهند. معمولاً خلاصه‌ی مديريتي، اولين و گاه تنها چيزي است که مدیران مي‌خوانند. خلاصه مدیریت دید کلی از گزارش شما به مدیر می دهد که آیا لازم است کل گزارش خوانده شود یا نه، بنابر این در نوشتن آن دقت لازم را داشته باشید. چه بسا مطالب ارزشمندی در گزارش آورده شده باشد ولی به دلیل پایین بودن کیفیت خلاصه مدیریت گزراش شما توسط مدیریت کنار گذاشته می شود. مختصر بودن، اشاره به مشکلات اصلی و ارائه راه حل،جذابیت و ترغیب کننده بودن از ویژگی های اصلی یک خلاصه مدیریتی است.

اندازه گزارش مدیریتی بستگی به میزان اندازه اصل گزارش دارد. برای یک گزارش 100 صفحه ای خلاصه مدیریت ممکن است 2 تا 3 صفحه یا حتی بیشتر بشود. ولی برای گزارش یک کیس استادی حدود نصف صفحه کفایت می کند. فراموش نشود که در خیلی از سازمانها کیفیت گزارش شما فقط براساس خلاصه مدیریتی ارزیابی می شود لذا باید طوری نوشته شود که در برگیرنده راه حل های اصلی پیشنهادی شما به مشکلات سازمانی باشد. در صورتی که تعداد راه حلهای پیشنهادی شما زیاد است در خلاصه مدیریتی فقط به موارد مهم اشاره شود که از الویت بیشتری برخوردارند. برای نوشتن خلاصه مدیریتی فرمت زیر توصیه می گردد:

بیان خلاصه مشکل اول + ارائه خلاصه را ه حل
بیان خلاصه مشکل دوم + ارائه خلاصه را ه حل
بیان خلاصه مشکل سوم + ارائه خلاصه را ه حل یک + ارائه خلاصه را ه حل دو (در صورت وجودبیش از یک راه حل فقط به موارد مهم اشاره شود)

نکته مهم: خلاصه مدیریتی را با مقدمه اشتباه نگیرید و هیچ گونه اطلاعاتی در مورد سازمان ارائه ندهید فقط به مشکلات + راه حلها اشاره کنید. بطور کلی از جملات مختصر و مفیدی که به طور فشرده حاوی نکات مورد نظر باشند استفاده شود.

نویسنده: علیرضا والی پور

درباره ی علیرضا والی پور

مطلب پیشنهادی

ارزیابی عملکرد دانشجویان

دانشکده مدیریت کلاس مدیریت استراتژیک ارزیابی عملکرد دانشجویان (مورد کاوی)  برخورد یکسان با هم چیز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *