خانه / مدیریت استراتژیک / حضور برندهای جهانی در ایران !!!
AlirezaValipour.com

حضور برندهای جهانی در ایران !!!

 آیا بازار ایران برای برندهای خارجی واقعا جذاب است؟

موضوع حضور گسترده شرکتهای خارجی پس از لغو تحریمها جار و جنجال زیادی را در رسانه ها ایجاد کرده است. که قصد دارم به چند مورد در این رابطه اشاره کنم.

AlirezaValipour.com

۱- در بهترین حالت، شرایط به سال ۸۴ بر میگرده. پس خیلی بزرگنمایی نکنیم یا حداقل در برابر بازی های رسانه ای بر توجیه موفقیت توافق هسته ای جو زده نشویم. سال ۸۴ رو یکبار دیگر در ذهنمان مرور کنیم ببینیم چه مدینه فاضله ای بوده و با انتظاراتی که الان مردم از برداشتن تحریمها دارند چقدر تطابق دارد.

۲- حضور و سرمایه گذاری شرکتهای خارجی اگر بدون حساب و کتاب باشد. می تواند باعث تورم در کشور شود. در هر حال سیستم اقتصادی یک کشور باید توانایی هضم حجم زیاد سرمایه و نقدینگی که  قرار است وارد کشور می شود را داشته باشد.

۳-  قوانین کسب و کار ایران برای خود شرکتهای ایرانی که با این شرایط آشنا هستند دست و پا گیر است در حالیکه این قوانین برای شرکتهای خارجی بسیار سخت گیرانه می باشد و خیلی از شرکتهای خارجی حاضر به قبول چنین ریسکهای حداقل برای سرمایه گذاری در برخی از صنایع نیستند. از سوی دیگر می توان گفت فضای سیاسی ایران به قدر کافی برای کمپانی های خارجی مطلوب نیست چراکه ممکن است هر لحظه و به دنبال تغییرات کلان سیاسی، روند روابط ایران و غرب تغییر کند و تضمینی در این رابطه وجود ندارد. فراموش نکنید که سرمایه ترسو است و در صورت احساس خطر به جای امن نقل مکان می کند.

۴- هزاران شرکت ایرانی به دلیل شرایط نامناسب کسب و کار در ترکیه و دبی در حال فعالیت هستند. سرمایه داران ایرانی هم پول هایشان را به محیط های امن تر منتقل کرده اند. در این شرایط بررسی ها تایید می کند فضای ایران چندان هم برای سرمایه گذاران خارجی جذاب نیست. در الویت است تا در ابتدا از تمام ظرفیتهای داخلی استفاده شود تا بتوان از فرصتها خارجی استفاده بهینه کرد.

بر اساس آمار جهانی از لحاظ فضای کسب و کار در رتبه های بالای ۱۰۰ قرار دارد. راه اندازی کسب کار به ترتیب در امارات، عربستان صعودی، عمان، اردن و عراق، از ایران ساده‌تر است. البته لیبی بعد از ما قرار دارد.

بر اساس آمارهای رسمی ۷۰۰ هزار شرکت ایرانی در دبی و بیش از یک میلیون شرکت ایرانی در ترکیه ثبت شده است

۵- حضور شرکتهای خارجی صرفا به منظور سرمایه گذاری نیست بلکه برخی از شرکتها تمایل دارند فقط  محصولات خود را به ایران صادر کنند. همچنین احتمال مجود رانت بوسیله گرفتن نمایندگی انحصاری برخی از برندهای معروف به دلیل عدم تمایل آنان برای سرمایه گذاری مستقیم نیز وجود دارد. تجربه نشان داده است در چنین شرایطی نماینده انحصاری معمولا خدمات مناسبی ارائه نمی دهد.

۶- در مورد جذابیت بازار مصرفی ایران در برخی از صنایع اغراق شده است. آخرین اطلاعاتی که توسط وزارت کار منتشر شده است بیانگر آن است که ۵ درصد جمعیت کشور دچار فقر مطلق است. همچنین ۳۳ درصد جمعیت شهری و ۴۰ درصد جمعیت روستایی ایران در فقر زندگی می کنند. ۱۰ میلیون ایرانی نیز به سبد غذایی برای ادامه زندگی نیاز دارد. در سیستان وبلوچستان جمعیت فقیر به ۶۰ درصد و در کردستان، کرمان و گلستان این عدد به ۵۰ درصد می رسد. بنابراین در بهترین حالت ۳۳ درصد جمعیت ایران قدرت خرید ندارد.

در هر حال نباید به راحتی  تحت تاثیر بازیهای رسانه ای قرار گرفت و هر سخنی بدون تحلیل قبول کرد. حتی به مواردی که خود من نگارنده آن بودم.

مطلب پیشنهادی

شرکت ها چگونه با یکدیگر رقابت می کنند؟ 5 استراتژی رقابت در کسب و کار طی 100 سال اخیر

شرکت ها چگونه با یکدیگر رقابت می کنند؟ مروری کوتاه بر تاریخچه رقابت در میان ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *