خانه / همه چیز درباره کیس استادی / تیپ شناسی دانشجویان در کلاس کیس استادی (مورد کاوی)

تیپ شناسی دانشجویان در کلاس کیس استادی (مورد کاوی)

در این چند سال تدریس با دانشجویان متعددی روبرو شده ام. قصد دارم برای درک بهتر رفتار دانشجویان یک تیپ شناسی شخصیتی از چگونگی رفتار آنان در کلاس ارائه دهم.

  1. نمره گرایان: این تیپ از دانشجویان دلیل عمده فعالیت شان در کلاس برای کسب نمره است. حساسیت زیادی بروی معدل خود دارند. این تیپ بیشتر در بین دانشجویان دختر وجود دارند.
  2. علم گرایان: انگیزه اصلی این تیپ دانشجویان کسب علم است و تمایل دارند دانش مفیدی از کلاس بدست آورند. این افراد از یادگیری کاربردی مفاهیم و بکارگیری آن در دتیای واقعی بسیار لذت می برند. این تیپ در دانشجویان پسر بیش از دختر است.
  3. رقابت کنندگان: این افراد روحیه رقابتی بسیار بالایی دارند. و برون گرا هستند. انگیزه اصلی این دانشجویان نشان دادن توانمندی خود به دیگران است و اجازه عرض اندام به دیگران را نمی دهند. اصولا در قاموس این تیپ افراد شکست خوردن در رقابت معنا ندارد. این تیپ دانشجویان غالبا پسر هستند.
  4. مختلط گرایان: این گروه ترکیبی از سه یا دو گروه قبلی می باشند. بدین معنا که افراد در این تیپ هم روحیه رقابتی بالایی داشته باشند هم به نمره یا کسب علم علاقمند باشند. در هر حال عامل انگیزشی در این گروه حداقل دو مورد از تیپ های شخصیتی پیشین می باشد.
  5. بی تفاوت گرایان: انگیزه خاصی برای حضور در کلاس یا حتی برای حضور در دانشگاه ندارند. فقط دست به دعا هستند تا ترم هرچه زودتر به اتمام برسد و با عنایت استاد نمره قبولی کسب کنند. این تیپ شخصیتی در بین دانشجویان دختر و پسر در دوره کارشناسی ارشد مساوی است ولی در دوره کارشناسی بین دانشجویان پسر بیشتر دیده می شود.
  • قابل ذکر است که تیپ شناسی فوق به این معنا نمی باشد که به عنوان مثال دانشجویی که از تیپ علم گرایان است اصلا به نمره اهمیتی نمی دهد بلکه بیانگر آن است که عامل اصلی انگیزش در این تیپ افراد کسب علم و یادگیری کاربردی مفاهیم است.

نکته مهم در عدم مشارکت دانشجویان در مباحث کلاس که در این چند سال تدریس به تجربه آموخته ام این است که دانشجویانی که مشارکت فعالی در مباحث کلاس ندارند دیگر افراد فعال کلاس را به زیاده گویی متهم می کنند و اعتقاد دارند که بیشتر نظرات افراد فعال کلاس فاقد کیفیت لازم است و دلیل عدم مشارکت آنان در مباحث کلاس و سکوت شان در طول ترم این است که می خواهند بسیار با کیفیت سخن بگویند. این افراد منفعل در کلاس که عمدتا جزو تیپ شخصیتی بی تفاوت گرایان هستند در واقع برای حفظ جایگاه خود از تاکتیک حمله به جلو استفاده کرده و به جای واکاوی خود برای حل مشکل به سمت افراد فعال کلاس حمله می کنند. سوال مهم این است که چگونه می شود که دانشجویانی از این تیپ در طول 15 جلسه کلاس نظرات با کیفتی به زعم خود به ذهنشان خطور نمی کند تا در کلاس مطرح کنند.

نویسنده: علیرضا والی پور

درباره ی علیرضا والی پور

مطلب پیشنهادی

ارزیابی عملکرد دانشجویان

دانشکده مدیریت کلاس مدیریت استراتژیک ارزیابی عملکرد دانشجویان (مورد کاوی)  برخورد یکسان با هم چیز ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *