خانه / مدیریت استراتژیک / استراتژی چیست؟
AlirezaValipour.com

استراتژی چیست؟

پروفسور گرنت مولف کتابهای آکادمیک مدیریت استرانژی، تعریف خود را از ماهیت استراتژی بیان می کند. استراتژی را به فعالیتهای مختلفی نسبت می دهند.

مانند استراتژی قیمت گذاری، استراتژی همکاری و اتئلاف، استراتژی منابع انسانی، استراتژی بازاریابی، استراتژی فناوری اطلاعات، استراتژی مالی و… تمامی این عناصر و فعالیتها قسمتی از استراتژی عملیاتی شرکت است که در راستای پشتیبانی از مدل کسب و کار شرکت تدوین و اجراء می شوند.

استراتژی چیست ؟

واژه استراتژی از لغت یونانی استراتژیا گرفته شده است که در حدود 400 سال پیش از میلاد به کار می رفته و به هنر و علم هدایت نیروهای نظامی گفته می شده است . در تعریف استراتژی آمده است: استراتژی عبارت است از طرح ها و برنامه های میریت برای کسب نتایج منطبق با رسالت و هدف های سازمان.

در جای دیگر آمده است: استراتژی طرحی است جامع، واحد و کامل که برای رسیدن به هدف از برتری های ویژه سازمان برای رویارویی با تغییرات عمده محیطی استفاده می کند. بروس هندرسون صاحب نظر برجسته و موسس گروه مشاوران بوستون، استراتژی را این گونه تعریف می کند: ایجاد یک مزیت منحصر به فرد برای تمایز سازمان از رقبا می باشد. وی اساس کار را مدیریت کردن این تمایز می داند .

برای استراتژی تعاریف مختلفی ارائه شده است که در زیر به چند نمونه از آنها اشاره می شود :

  • از منظر کار کردی استراتژی یعنی به کارگیری منابع مادی سازمان برای دستیابی به مزیت رقابتی پایدار
  • از منظر فلسفه زیربنایی استراتژی عبارت است از تشخیص بهنگام نیاز مشتری ( زودتر از رقبا ) و پاسخگویی بهتر از رقیب به آن
  • از منظر فرآیند استراتژی عبارت است از ایجاد شایستگی های متمایز کننده در ساازمان برای خلق ارزش های بیشتر از رقبا در بازار ( از دیدگاه مشتری ارزش عبارت است از مجموعه منافع حاصل از یک محصول منهای مجموع کلیه هزینه ها ی پرداختی برای آن )

مطلب پیشنهادی

شرکت ها چگونه با یکدیگر رقابت می کنند؟ 5 استراتژی رقابت در کسب و کار طی 100 سال اخیر

شرکت ها چگونه با یکدیگر رقابت می کنند؟ مروری کوتاه بر تاریخچه رقابت در میان ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *